O nás

Kdo jsme

Jsme dobrovolníci z různých křesťanských denominací (bratrská jednota baptistů, církev bratrská, československá církev husitská, apoštolská církev aj.), kteří milují Boha a touží bojovat o srdce svá i lidí kolem nás.

Jako komunita usilujeme o tyto hodnoty:

  1. “Imago Dei” – člověk jako nositel Božího obrazu, snažíme se, odrážet Boha i Proces Celým srdcem svým životem. Z první hodnoty vycházejí i dvě následující.
  2. laskavost (lidé a vztahy jsou důležitější než úkoly),
  3. opravdovost (zdravá zranitelnost, otevřenost, být upřímný k sobě).

V týmu zastáváme různé role od řečníků a průvodců k logistikům, týmu podílející se na revizi materiálů PCS, atd. Tým vedení dobrovolníků sestává ze čtyř lidí, popis dalších týmů a jejich vedoucích naleznete níže.

  • Vedení
  • Materiály
  • Rozvoj
  • Logistika
  • Vševztahovství
  • další

Vedení

Tým vedení vytváří a pečuje o celou organizaci Procesu Celým srdcem. Ustanovuje týmy, stará se o ně a jejich koordinaci a zaštiťuje organizaci běhů PCS. Také stanovuje dlouhodobé strategie k naplnění vize PCS.

Anna Krýsová – členka Vedení

Holandská reformovaná církev

V PCS jsem proto, že chci tomuhle výjimečnému programu pomoct zakotvit a získat povědomí v českém křesťanském kontextu. Také proto, že jsem zde poznala skvělé lidi, se kterými bych se jinak v životě minula a se kterými jsem takto mohla navázat hluboké přátelství. Organizování akcí a promýšlení tréninků nebo rozvoje účastníků mě moc baví a učím se tím nové dovednosti.

PCS mi dalo především duchovní společenství. Věrnost členů komunity a dobré základy tohoto společenství propojené s PCS principy se ukázaly zvláště v době koronaviru, kdy jsem takové společenství moc potřebovala. V běžném životě mi znalost PCS nástrojů pomáhá vyznat se ve svých emocích a touhách a nasměrovat je na Boha. Techniky rozhovoru, které jsem si skrze program osvojila, mi pomáhají dostat se s druhými na hloubku a opravdu jim naslouchat.

Moje cesta s PCS začala již v roce 2018, kdy jsem se zúčastnila první akci organizované pro české účastníky a návazného procesu v týmech. Po dokončení jsem se v létě 2019 přidala do právě vznikajícího překladatelského týmu skládajícího se z nadšenců, kteří chtěli přeložit několikasetstránkový materiál pro účastníky a akce. Z tohoto týmu se postupně stalo moje PCS společenství – posílali jsme si Stavy srdce (nástroj sloužící k analýze konkrétní (ne)všední situace, který slouží k přiblížení Bohu i k týmu, pozn. ed.), kde jsme sdíleli, co v našich srdcích vyvolávají situace v našich životech. Po zorganizování prvního běhu PCS v češtině s našimi přeloženými materiály jsem byla pozvaná do týmu vedení.

V běžném životě jsem právě dokončila doktorské studium Nizozemské literatury a přestěhovala se do Holandska, kde studuji teologii a příští rok pastorační práci. Doufám, že v tomto oboru budu v Holandsku najdu práci. Radost mi dělá můj kocour Vítek, pobyt v přírodě, vaření, četba a dobré, hluboké rozhovory s přáteli.

Martin Koutecký – člen Vedení

Církev bratrská – Praha 13

Netušil jsem, na jaké dobrodružství se vydám, když jsem požádal svého kamaráda Keitha, aby mi radil ve složitých životních otázkách. Místo dobrých rad jsem si odnášel jeho opravdový zájem a jakési záhadné, nadpřirozené ujištění, že Bůh bude se mnou a nemusím se bát. Chtěl jsem poznat víc a Keith mě v roce 2016 pozval do Procesu Celým srdcem. Proces zásadně posunul můj pohled na Boha, mě samotného i lidi kolem mě. Jedinečné bylo třeba to, že mi Proces konečně dal cestu, jak začít žít, čemu už jsem dlouho věřil — dřív jsem si nevěděl rady s propastí mezi mou racionální teologií a tím, co jsem reálně prožíval na úrovni emocí či tužeb. Proces mi pomohl tyto úrovně integrovat a díky tomu žít celistvěji a upřímněji.

V roce 2018 jsem pomáhal s organizací prvního (stále ještě anglického) PCS běhu v ČR. Byl jsem taky u toho, když Míša přišel s tou šílenou vizí, že přeložíme Proces do češtiny a postaral jsem se mj. o IT infrastrukturu tohoto našeho projektu. V roce 2021 začalo být zjevné, že dost “punková” podoba organizace všech věcí kolem PCS není udržitelná a pokud chceme, aby PCS v ČR vzkvétalo, musíme na to jít jinak. Proto jsem oslovil Aničku, Jan a Míšu a požádal je, zda bychom mohli vytvořit tým Vedení. Jsem moc vděčný, že s tím souhlasili a že jsme mohli společně začít objevovat, kam nás Bůh na téhle dobrodružné cestě vede a jak zodpovědně pečovat o všechno, co nám v PCS svěřil.

Mimo PCS jsem manžel výjimečné ženy, otec maličkého syna, vědec, muzikant, zakladatel školy a extrovert, co miluje dobré rozhovory, třeba za dlouhých letních večerů u dobrého jídla a pití.

Jan Heindel – členka Vedení

Církev bratrská – Praha 13

V roce 2018 jsem začala Proces Celým srdcem. Pozvání vstoupit do plnosti toho, kým jsem byla stvořena, mě velmi ovlivnilo. Bylo to pro mě velmi těžké období, ale zažila jsem radost a svobodu, když jsem se učila věřit, kdo Bůh říká, že jsem, a že jeho srdce vůči mně je dobré.

Pozvání k autenticitě v bezpečném společenství mi dodalo odvahu spojit se hlouběji s Bohem, rodinou, přáteli a lidmi kolem mě. Díky tomu vznikly hlubší a smysluplnější vztahy, než jsem si dokázala představit. Toužím po tom, aby i ostatní zažili proměnu, kterou může Bůh způsobit v životě, když se mu odevzdá, a proto jsem se v roce 2021 připojila k týmu vedení PCS. Abych pomohla vytvářet prostor pro ostatní, kde můžou zažít něco podobného.

Mimo PCS sloužím po boku sboru Církve bratrské v Praze prostřednictvím učednictví, mentoringu a pastorace. Miluji pobyt v přírodě, dobrodružství a poznávání jiných kultur a prožívání toho, jak si Maggie, můj pes, naprosto užívá přírodu a lidi.

Materiály

Historicky překlad potřebného materiálu do češtiny. V současnosti vylepšování přeloženého materiálu, počešťování PCS, vylepšování komunikace zásadních problémů směrem k účastníkům.

Michal Vašina – vedoucí týmu Materiálů a člen týmu Vedení

Bratrská jednota baptistů – Brno

Proces Celým srdcem mi pomáhá rozumět lépe sám sobě, konkrétně neutápět se v lítosti a výčitkách nad vlastní hříšností, ale vidět také hodnotu, kterou mám pro Boha. Také mě učí vést rozhovory s mými blízkými, takže k nim mohu být citlivější a zranitelnější. Tohle vše mi začal Proces přinášet od roku 2018, kdy jsem se poprvé zúčastnil kurzu tehdy ještě (původní) anglické verze Procesu Celým srdcem.

Tehdy byly všechny materiály k tomuto kurzu v angličtině a já měl ve svém okolí dost lidí, kterým jsem přál, aby mohli zažít také něco podobného, co já. Jenže pro mnohé z nich byla angličtina jazykovou bariérou. Zdálo se nemožné přeložit tak obrovské množství materiálu, přesto jsem v sobě živil tuto touhu. Nyní žasnu nad tím, jak se Bůh postaral o to, aby tuto dosti touhu překlopil v realitu. Jak dal dohromady společenství překladatelů, které jsem měl tu čest vést a jak dovedl zhruba dvouletý překlad Battle for your heart do konce až ke vzniku Procesu Celým srdcem.

Nyní toužím po tom, aby všechno úsilí, které do Procesu vložilo několik desítek lidí, nebylo nadarmo. Moc si přeju, aby mohla vzniknout udržitelná organizace, která by Proces Celým srdcem provozovala. Proto jsem přijal roli v týmu Vedení, zároveň však vedu také tým Rozvoje materiálů, který pokračuje ve šlépějích překladatelského týmu.

Mimo proces trávím rád čas s rodinou, předně s mojí ženou Kamčou a dcerkou Bereničkou. Kromě nich vnímám jako dar od Boha také hudbu – rád ji poslouchám i tvořím. Působím ve dvou rodinných kapelách – první je chválící uskupení v mé sborové rodině u Baptistů v Brně, druhá se skládá ze tří (brzy snad i čtyř) generací mé fyzické rodiny. V současnosti pracuji jako doktorand na Přírodovědecké fakultě v Brně.

Rozvoj

Rozvoj a příprava průvodců a řečníků, koordinace doprovázení účastníků PCS, rozvoj koučů na doprovázení, mentorování průvodců během víkendovek, spolupráce s dobrovolníky a vytváření a úpravy všech těchto procesů.

Megan Melicharova – vedoucí Rozvoje

International Christian Fellowship (ICF, Kostel na lodi)

Když jsem v roce 2013 nastoupila do nového týmu, ocitla jsem se mezi novými nadšenými a talentovanými kolegy. Náš tým ale nefungoval dobře. K tomuto (ne)fungování jsem samozřejmě i neúmyslně přispívala. Vedení týmu k nápravě využilo spoustu skvělých nástrojů a strategií. Poslední možností před rozpadem týmu bylo vyzkoušet anglickou (původní) verzi Procesu Celým Srdcem. Muži

v našem týmu tímto procesem prošli a jejich proměna na ženy v našem týmu udělala dojem a později prošly Procesem i ony. 

Důležitou roli v mém růstu sehrál týmový přístup Procesu. Řešila jsem, zda můžu ženám v týmu svěřit oblasti hluboké nejistoty, studu, ale i radosti, které ve mně Bůh probouzel skrze každodenní chvíle s Ním. Struktura a dovednosti PCS ženám v mém týmu pomohly zvědavě usilovat o mé citlivé srdce způsobem, který mi dodal odvahu se o své srdce podělit. Ohromilo mě, jak hluboce jsme

se spojily a jak se Bůh odrážel v místech mého studu.

PCS mi i nadále dodává odvahu otevřít celé své srdce druhým a Bohu a sledovat, jak se díky tomu oslavuje. Toužím vidět druhé žít hlubší a celistvější vztah s Bohem a s druhými a zažívat jeho proměňující moc v jejich životě. PCS se pro mě stal klíčovým nástrojem

na mé vlastní cestě víry a života celým srdcem.

Když mě Martin pozval, abych v roce 2020 vedla Tým Rozvoje, cítila jsem se poctěna, že mohu zblízka sledovat krásné a hluboké dílo, které Bůh koná v srdcích Jeho lidí. Ráda sleduji, když zažívají, jak je Bůh skrze PCS proměnil, a touží poskytnout tuto příležitost těm, které milují a na kterých jim záleží.

Mimo PCS ráda podnikám dobrodružství se svým manželem, dvěma malými dětmi a přáteli. Nadále pracuji pro misijní organizaci

v České republice a balancuji život mámy, manželky a dcery. Poznávání nových míst, hluboké vztahy s přáteli, smích, slzy a chvíle klidu

v krásné přírodě, to vše naplňuje mou duši.

Logistika

Zařizování místa a komunikace se zařízením, kde organizujeme víkendovku, komunikace s účastníky víkendovky před ní, registrace, zařizování logistických detailů spojených s víkendovkou.

Vojtěch Prkna – vedoucí Logistiky

Církev bez Hranic Teplice

První akce Procesu Celým srdcem jsem se zúčastnil v lednu 2018

a ve více než jednom ohledu víkendovka a následný proces změnily můj život. Naučil jsem se zvát Boží působení do různých oblastí svého života, včetně své minulosti. Učím se, jak být ve spojení

se svými emocemi a s touhami svého srdce a stejně tak se učím spojit se srdci druhých.

Zapojení ve službě PCS se rodilo postupně, začalo pozváním

do týmu překladatelů, jehož lídr Míša Vašina si stanovil smělý úkol přeložit všechny materiály z angličtiny do češtiny. Zrodilo se tak unikátní společenství, které mělo hloubku, krásu a sílu, kterou jsem nikdy předtím nezažil.

PCS není o tom naučit se větší samostatnosti, tak jak to učí různé ostatní programy, jak světské tak i křesťanské.

Naučíte se v něm pokoře, poznáte vlastní limity a slabost, zažijete krásu a sílu. Také hloubku toho, když v něčem nejste sami

a doopravdy je v tom s vámi Pán Bůh a bratři a sestry, které do toho pozvete, ať už se jedná o životně velmi významnou záležitost,

nebo i nějakou zjevně banální a všední. Taková síla společenství, které vám dodává sílu a odvahu, je nakažlivá a neodolatelná. A proto jsem součástí týmu PCS.

Největší část svého pracovního života aktuálně věnuji službě vězňům. Rád trávím čas v přírodě a s rodinou, otužuju se a rád hraju karetní a deskové hry.

Vševztahovství (vztahy s veřejností a komunikace)

Udržování webovek, komunikace se sbory, koordinace ochutnávek, komunikace s účastníky, akce komunity PCS – Souputníci.

Bára Hořejš – Vševztahovství

DoSlova (Praha – Karlín, reformovaní presbytariáni)

Procesem jsem prošla v roce 2020 s týmem skvělých žen. Učily jsme se poznávat srdce Boží, svá vlastní, naše srdce navzájem

a usilovat o srdce lidí okolo nás.

Byl to pro mě důležitý a nepostradatelný krok v mém duchovním životě. Naučila jsem se zranitelně sdílet se ženami díky bezpečnému prostředí a posléze i s lidmi okolo sebe. Naučila jsem se též empatii k lidem v mém okolí, k sobě i k biblickým postavám. Zjistila jsem více o tom, kdo jsem i kdo je Bůh a jak usilovat o druhé a vidět, kdo jsou v Bohu oni a jak je povzbudit či pošťouchnout.

Od roku 2021 jsem členem materiálového týmu pod vedením Míši Vašiny, kde zažívám dále autentické společenství a kde se snažíme vylepšovat materiály PCS, aby byly srozumitelnější a pro Čechy aplikovatelnější.

Pomáhám i na víkendovkách, kde se snažím povzbudit účastníky PCS k růstu a skrze které rostu sama. Díky víkendovkám jsem kromě realit 1-4 prošla i Realitou 5 – totiž otužováním v místních vodních tocích spolu s účastníky.

V týmu PR usilujeme o moudrou, srozumitelnou a jasnou komunikaci PCS navenek. Když nestuduju a nepracuju, tak se procházím, scházím se s dobrými lidmi, podnikám dobrodružství, chodím za kulturou nebo se něco nového učím. Mám ráda přírodu, hudbu a svou kočku Margot.

Finance

Stacy Prknová – Finance

Církev bez Hranic Teplice

Pocházím ze Spojených států, do České republiky jsem

se přestěhovala v září 2011. V Praze jsem žila 10 let, poté jsme se

s rodinou přestěhovali do Teplic. Během let strávených v Praze jsem navštěvovala sbor Církve bratrské na Praze 13 a učila angličtinu

v Rodinném centru Rybičky. Vedla jsem také soukromé hodiny angličtiny pro děti a pro dospělé.

V lednu 2018 jsem se zúčastnila první akce Procesu Celým srdcem.

Na této akci jsem se jednak seznámila se svým manželem a jednak jsem začala poznávat PCS.


Tento proces mi poskytl jasnější pohled na to, kdo jsem a kým jsem byla stvořena, a zároveň mi pomohl vidět lži, kterým jsem v průběhu let uvěřila. Bůh si tento proces použil, aby vnesl světlo a život do zlomených nebo zraněných oblastí mého života a já jsem mu za to vděčná.

Od té doby jsem zapojena do PCS v různých rolích a funkcích, většinou pomáhám jako asistentka průvodce během víkendových akcí

a poté asistuji při hovorech facilitátorů jednou za dva týdny a v rozvoji účastníků.

Mimo PCS vedu několik soukromých lekcí angličtiny, navštěvuji s naší 2,5letou dcerou klub Mimčo Mamčo v Domu dětí a mládeže

v Teplicích a zapojuji se v naší církvi a komunitě i jinak. Starám se také o naši 2,5letou dceru Viktorii. Ve volném čase si ráda vychutnám šálek dobré kávy, setkám se s přáteli, chodím na procházky a hraji deskové hry.